PŁYWAJĄCY TARAS – ZALETY BUDOWY

Taras pływający to nic innego jak taras usytuowany w miejscach,  gdzie nie ma możliwości zamontowania konstrukcji nośnej tarasu w podłożu, czyli np. na dachach budynków, nad garażami, nad pomieszczeniami mieszkalnymi. Tego typu taras nie jest wykonywany na betonowej wylewce. Chociaż tarasy naziemne wykonane na gruncie i na wylewce betonowej, nadal cieszą się największym zainteresowaniem klientów, rośnie. Jednak powinniśmy wiedzieć, że prawidłowe wykonanie tego typu tarasu wymaga pewnej wiedzy technicznej i doświadczenia, dlatego też jego budowę musimy powierzyć fachowcom z firmy Szczelny Taras.

JAKIE SĄ ZALETY TARASU PŁYWAJĄCEGO?

Naprawdę warto mieć pływający taras, ponieważ przedłuży on część mieszkalną. Poza tym będzie miejscem do relaksu i wypoczynku. Możemy go wykonać  wszędzie, nawet na dachu, gdzie stanie się komfortem.  Zalety tarasu pływającego to przede wszystkim:

  • Bezpieczeństwo korzystania z tarasu – odpływ wody jest swobodny oraz szybkie schnięcie płyt dzięki ciągłej cyrkulacji powietrza, a w efekcie wyeliminowanie powstawania kałuż szczególnie niebezpiecznych w okresie zimowym;
  • Łatwy montaż i demontaż – montaż przebiega szybko i sprawnie i szybko. Regulacja wspornika ułatwia wypoziomowanie oraz bezproblemowe wykonanie, także na nierównej powierzchni. Demontaż jest bezproblemowy;
  • Trwałość – duża wytrzymałość i nośność wsporników umożliwia montaż ciężkich konstrukcji,
  • Łatwość utrzymania w czystości tarasu –  przy opadach taras możemy czyścić myjką ciśnieniową;
  • Mniejszy ciężar posadzki – nie używając warstw zaprawowych, zmniejsza się ciężar posadzki, redukując koszty jej wykonania. Pływający taras jest nowoczesną konstrukcją, dzięki której możemy je budować, także w najbardziej niedostępnych miejscach, bez obciążania budynku.


W JAKI SPOSÓB WYKONUJE SIĘ PŁYWAJĄCE TARASY?

Trudność w montażu tarasu pływającego polega na tym, że nie ma możliwości osadzenia legarów do podłoża, poprzez wklejenie gwintowanych prętów, a to z kolei utrudnia wypoziomowanie konstrukcji nośnej. Konstrukcja tarasu pływającego opiera się najczęściej na pojedynczym legarze, dlatego przy montażu legara, musimy zwracać uwagę, żeby był odpowiednio wypoziomowany i lekko podniesiony, żeby nie zatrzymywał wody opadowej. Aby konstrukcja tarasu była wzmocniona i stabilna, spina się między sobą legary. Konstrukcja tarasu może opierać się także na kratownicy. Przy budowie tarasu pływającego nietrudno o pomyłkę i uszkodzenie izolacji, co spowoduje przeciekanie deszczówki (wody opadowej) do pomieszczeń, pod tarasem. Należy przede wszystkim przygotować odpowiednio podłoże, na którym montowane są deski, za pomocą nierdzewnych wkrętów. Musimy pamiętać, że deski mają być zabezpieczone bezbarwnym olejem, który chroni przed warunkami atmosferycznymi i nadaje intensywny kolor. Jeśli np. chcemy deski przytwierdzać bez stosowania wkrętów, służą do tego systemowe łączniki.